Kako da uradiš 3 dobre stvari za sebe svakog dana?
U prethodnom članku površno sam se dotakla tehnike – 3 Ts koju sam sam osmilila tokom prethodnih 7 “korona” nedelja. U ovom tekstu želim da te upoznam detaljnije sa ovom metodom koju sam osmislila.
Glavna ideja iza 3 Ts
Um, tijelo, emocije. Ova trijada čini fundamentalnu osnovu svakog čovjeka (i životinje). Cilj homeostaze jeste održavanje balansa između ove 3 komponente.
Izazovno jeste, ali smo najzdraviji, najproduktivniji, najzadovoljniji i najsrećniji onda kada je ova trijada u balansu. Ili bar približno. Ova tri sistema su Sveto trojstvo našeg zdravlja, svake vrste.
Da pojednostavim i pozajmim riječi koje često vidim u svijetu ishrane i zdravog života: Fora je u balansu. I to zaista jeste tako. U balansu tijela, uma i emocija (srca i duše ili kako već preferiraš).
Moji izazovi u oblasti trijade
- Neko sam ko ili ne radi apsolutno ništa ili radi 303 stvari odjednom. Taj disbalans zna biti jako težak za podnijeti i otežava mi održavanje optimalnog nivoa produktivnosti i rutina.
- Kada mi dani nemaju strukturu – obaveze ili dogovore koje moram ispoštovati – “moj je život mrtvo more”. A velikoj većini ljudi u svijetu su mart i april bili takvi.
- Kada sam zauzeta oko posla (mentalni taskovi) prvo što “sječem” je emocionalni, pa fizički task. I to je moja velika greška i tačka spoticanja.
- Znam – licemjerno izgleda s moje strane govoriti o balansu i brizi o sebi, a ne primjenjivati to u potpunosti. Ali, uči iz mojih grešaka, ne pravi svoje. Lično iskustvo je najskuplja lekcija.
- Da bih izbjegla i ućutkala Voldemorta i Dolores Umbridge (unutrašnje kritičare) koji – počela sam eksperimentisati.
Rezultat experimenta = 3 Ts tehnika
Osmislila sam nešto što ja zovem 3 T – Three though things/tasks. U biti to je tehnika kojom tokom dana sebi postavim 3 “teža” zadatka iz 3 oblasti – na mentalnom, emocionalnom i fizičkom nivou.
Ne daj da te ovaj epitet teško zavara. Nekih dana mi je bilo teško ustati iz kreveta ili poći do prodavnice.
Kada i za šta koristiti 3 Ts?
Tokom vladavine strožijih mjera NKT-a, svakog jutra sam procjenjivala svoje stanje i svoje proritete i na osnovu toga odlučivala šta će mi tog dana biti 3Ts. Sada kada sam se vratila full-time na posao i standardnu rutinu – task listu pravim pred spavanje ili odmah po ustajanju.
Na task listu idu one stvari koje su mi izazov tog dana, a ne ono što znam da ću sigurno uraditi. Npr. ja znam 2 stvari – moj dan će početi meditacijom i Teglom mudrosti, a završiti dnevnikom zahvalnosti.
Ti ćeš znati koje je vrijeme optimalno za tebe – možda je uveče ili tek nakon jutarnje kafe. Takođe, ti ćeš znati koje su tvoje tačke spoticanja i koje stvari ne uradiš ako ih ne zakažeš i staviš na to – do listu. Zato je to T koje predstavlja težinu tu :).
Ali, molim te, budi realističan/a u postavljanju ovih zadataka. Svakog dana ocijeni svoju spremnost, energiju i potrebe/obaveze i u skladu s tim kreiraj zadatke.
Taskovi – šta gdje ubrajamo?
- Mentalni taskovi – svi oni dnevni zadaci koji zahtjevaju razmišljanje, angažovanost, fokus, konherentnost, prisutnost. U ove taskove možemo ubrojati npr. rad na projektu, pisanje izvještaja, pisanje tekstova, priprema postova, sređivanje i plaćanje računa, sređivanje dokumenata, organizacija na poslu i privatno, učenje, čitanje, rad na sebi…
- Emocionalni taskovi – sve ono što zadovoljava naše emocionalne potrebe u datom trenutku. Što nam donosi mir, stabilnost, dobro stanje. To može biti date night sa partnerom, sa samim/om sobom, igra sa djecom ili životinjama, provođenje vremena sa najdražima, kafa i razgovor sa prijateljima, self love/care dan, uživanje u ritualima, pisanja dnevnika, psihoterapija ili razgovor sa psihologom, zagrljaji, afekcija. A može biti i provođenje vremena sa samim/om sobom ili zadovoljavanje potrebe da se isplačemo.
- Fizički taskovi – svaka aktivnost koja od nas zahtjeva da pokrenemo naše tijelo i budemo fizički aktivni. Od hodanja, obavljanja kučnih poslova, plesa, igre, do nekih strukturiranih fizičkih aktivnosti poput odlaska na trening ili obavljanje treninga kod kuće.
Da li je 3 Ts tehnika pomogla?
Smatram da jeste. Istina, bilo je dana kada nisam uspjela check-irati sve 3 stvari, ali bar nisam provela dan “razmišljajući” šta bih mogla i šta je preče. Tokom “doba korone” često mi je izazov bilo pisati 3 stranice u dnevniku – jer se “ništa” nije dešavalo. A vjeruj mi, unutra se dešavalo dosta. Uvijek bi se lakše osjećala kada bih tim mislima dala mastila :).
Sada, kada se polako vraćamo u normalu – 3 Ts mi je ponajviše od pomoći u održavanju navike da budem fizički aktivna svakog dana. Na poslu mi pomaže da “pojedem žabu”.
Ajde sad ti
Istraživač u meni voli eksperimente, a tek kada mi se u testiranju mojih teorije pridruže drugi – nema sreće veće. Zato bih da te pozovem da mi se pridružiš da testiramo 3 Ts tehniku bar naredne 3 nedjelje? Šta kažeš? 21 dan, po 3 zadatka za balans u životu? I da podjeliš svoje iskustvo sa mnom?
Ako želiš testirati ovu tehniku – maksimalno sam se potrudila da ti olakšam. Ispod je worksheet/raspored koji možeš preuzeti i započeti testiranje i primjenu 3Ts metode.
5 Comments
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Milena
Deluje prilicno jednostavno ali efektno. Ima tih dana kada osecam da nista vredno nisam uradila, da nemam snage ni da se pokrenem, a opterecujem sebe prevelikim stvarima. Odlican ti je savet da idemo lagano, procenim svoje emotivno, mentalno stanje pre nego sto sebi zadamo previse zadataka. Deluje kao zanimljiva tehnika. Probacu da je ubacim uskoro. Hvala puno 🙂
Lutajući psiholog
Hvala na komentaru. Često sebi komplikujemo život pretrpavanjem, korišćenjem komplikovanih tehnika, kao i sumnjom u efikasnost jednostavnijih tehnika. A u biti, ne košta nas ništa da malo testiramo, naročito kada za rezultat možemo dobiti jednostavnost, lakoću i veću produktivnost.