kako napraviti plan

Napravi plan svoje promjene u 3 koraka

Znaš gdje si sada (svoje trenutno stanje) i znaš gdje želiš biti (željeno stanje). Ali kako stići od svog trenutnog do željenog stanja pitanje je koje te muči. U ovom tekstu ćeš naći informacije i alate kako da napraviš put koji će te dovesti tamo gdje želiš biti.

Činjenica je da put ne možemo proći odjednom, da promjenu ne možemo kreirati preko noći i cilj ostvariti u jednom koraku. Promjena je proces, i to postepeni proces koji zahtjeva vrijeme i ima određeni redoslijed kako se stvari odvijaju i promjena kreira. Postoji neki red i vremenski slijed, naročito ako želimo biti što efikasniji u kreiranju promjene.

Da ta naša promjena ne bi bila s brda s dola, stihijska, da ne bismo uzalud trošili sebe i svoje resurse, potreban nam je neki plan kako da tu promjenu sprovodimo. U procesu planiranja, mimo definisanja tačke A (gdje si sada, tvoje trenutne/startne pozicije) i tačke B (gdje želiš biti, tvoje željene/buduće pozicije), potrebno je da osvjestiš koliko je to moguće iz sadašnje perspektive, da napraviš jednu analizu šta te čeka na putu promjene i šta ti potrebno da je kreiraš.

Poenta dobro napravljenog plana je u biti da budemo što konkretniji u prevođenju šire slike (vizije) na konkretniji, svakodnevni, praktičniji nivo. Od višeg ka nižem. Od kompleksnijeg ka jednostavnijem.

Ovaj tekst je inspirisan 9. epizodom mog podkasta Bukvar promjene u kojoj možeš saznati više o postavljanju ciljeva, kao i o 10 najčešćih grešaka koje ljudi prave pri postavljanju cilja i pravljenju plana.

1. korak: Konkretizacija promjene koju želiš ostvariti

Prvo krećemo od razjašnjavanja vizije, čiji je cilj da lakše viziju prevedemo u konkretan cilj na čijem ćemo ostvarenju raditi. Da smo sposobni da svoj cilj izrazimo toliko jasno, u jednoj rečenici, da ga razumijemo na svim nivoima. Da nam u jednoj rečenici kaže šta, koliko (ako je moguće količinski/kvantitativno izraziti cilj), kako (kvalitet, osjećaj) i do kada želimo da ostvarimo dati cilj.

Npr. Do kraja godine ću imati još 5 novih klijenata sa kojima ću uspješno i kontunuirano raditi na kreiranju njihovih promjena. Neke ciljeve nećemo moći ovako precizno verbalizovati, pa mogu zvučati i kao: Do kraja godine želim da se osjećam rasterećenije, slobodnije i pokretnije.

Riječi kojima je cilj izražen mogu se dalje “brusiti” kroz rad na ostvarenju samog cilja. Ali da bi imala ovu jasnoću i da svoj cilj možeš svesti na jednu prosto-proširenu ili složenu rečenicu, bitno je da si sa sobom načisto – da ti je jasno šta je za tebe cilj date vizije/ promjene, šta njom želiš postići.

2. korak: Konkretizacija cilja

Konkretizacijom cilja osvješćuješ šta je sve potrebno da se desi da bi se promjena ostvarila. Obuhvata definisanje zadataka, kvalitet njihovog izvršenja, resurse (unutrašnje i spoljašnje), vremenski okvir i druge faktore koji su sastavni dio uspješnog ostvarivanja ciljeva. Da konkretizuješ svoj cilj, odvoj vrijeme i odgovori na pitanja u nastavku.

  1. Šta konkretno treba da uradiš da bih ovo ostvarila? (Spisak operativnih zadataka koje treba obaviti da bi se promjena postigla)
  2. Kako to treba da uradiš – (određivanje kvaliteta aktivnosti u skladu sa promjenom koju želiš postići – za koju ocjenu se spremaš, koji stepen kvaliteta očekuješ, npr. Da nešto naučiš i primjenjuješ za sebe kao laik ili da razviješ visok nivo sposobnosti i postaneš ekspert?) 
  3. Kakva treba da budeš da bih dobro uradio/la ono što treba? (osobine koje treba da razviješ, poseduješ i ispoljavaš da bih na pravi način uradio/la ono što želiš postići – vještine i sposobnosti koje su ti potrebne da ostvariš cilj. 
  4. Kada to možeš da uradiš? (vremenski resursi: adekvatan menadžment vremena, adekvatno korišćenje vremena koje imaš na raspolaganju i stvaranje novog prostora u svom rasporedu), ovo će ti pomoći da definišeš da li je tvoj cilj kratkoročni, srednjeročni ili dugoročni. Kratkoročni su oni od par nedelja do par mjeseci. Srednjeročni oko godinu, dugoročni preko godinu dana, često i par godina. 
  5. Šta (materijalni i drugi resursi: iskustva, znanja, infomacije, akcije…) i ko (tvoji ljudski resursi: pojedinci, grupe, eksperti, prijatelji, institucije…) ti može pomoći u ostvarenju cilja? 
  6. Šta će se desiti kad ostvarim cilj? (Tvoja vizija kao izvor inspiracije i motivacije tokom procesa, jasna slika o tome zašto je sve ovo vrijedno truda za tebe i zašto biraš da radiš i istraješ u ostvarenju cilja). 

3. korak: Formatiraj svoj cilj uz SMART metodu

Kad imaš odgovore na pitanja iznad, onda svoj cilj možeš formatirati, specifikovati i jasno konkretizovati kroz neku od metoda za postavljanje ciljeva. Jedna od najrasprostranjenih i najefikasnijih metoda za postavljanje ciljeva je tzv. SMART metoda ili metoda pametnih ciljeva. 

SMART je u stvari akronim nastao od prvog slova 5 riječi na engleskom jeziku od kojih svaka predstavlja jedan aspekt postavljanja ciljeva specific, measurable, achievable, relevant, time-sensitive. Sa sve većom primjenom ovog metoda, svakom aspektu su dodata proširenja značenja koja ti mogu pomoći da bolje razumiješ i efikasnije koristiš ovaj metod: 

  • S – specific, simple, sensible, significant
  • M – measurable, meaningful, motivating
  • A – achievable, agreed, attainable
  • R – relevant, reasonable, realistic and resourced, results-based
  • T – time bound, time-based, time limited, time/cost limited, timely, time-sensitive. 

Postoji određeni set pitanja za svaku od ovih kategorija/aspekata cilja. Da te ne bih pretrpavala pitanjima i informacijama, ta pitanja ću podjeliti s tobom u jednom radnom listu koji sam pripremila za ovaj metod postavljanja ciljeva i koji koristim u radu. PDF možeš preuzeti klikom na dugme ispod.

Ako želiš saznati više na ovu temu i uštedjeti sebi vrijeme i resurse u procesu postavljanja cilja i planiranja svoje promjene – poslušaj 9. epizodu mog podkasta na YouTube, Spotify, Apple ili Deezer platformi.

Želiš da kreiraš promjene na bolje u svom životu, ali ne znaš odakle bi počela i/ili kako istrajati do kraja? Fale ti vještine i alati kako da sprovedeš u djelo onu promjenu koju želiš živjeti?

Pridruži mi se na online trening Kreiraj promjenu i nauči kako da bolje, organizovanije i jednostavnije upravljaš svojim procesom promjene do uspješnog ostvarenja. Sve informacije o treningu i pratećem membership programu čekaju te na stranici o programu, koju možeš posjetiti klikom na dugme ispod.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *