Izgovori
Izgovori su ogledala naših ubjeđenja i prepreke do naših ciljeva.
Lutajući psiholog
Imam tu sreću da sam okružena ljudima koji su veliki kreativci. Neskromno ću i sebe ubrojiti u iste. Pored svih vrilna i vještina koje nas podržavaju, primjetila sam još jednu stvar.
A to je da kada kreativci odlažu nešto sebi važno, tik tu van naše zone komfora, svu tu svoju kreativnost preusmjerimo ne na akciju, već na smišljanje izgovora. Ta vrsta aktivne prokrastinacije toliko iscrpi energiju i kreativnost da osoba konstantno odlaže ostvarenje onih snova/ciljeva koji su joj zaista važni.
Da se prisjetimo…
Kada posmatramo ciljeve, po mom skromnom mišljenju, moramo u vidu imati u vidu unutrašnje faktore koji utiču na njihovo ostvarenje.
U tekstu Šta sve trebaš znati o ciljevima te faktore posmatram kroz 3 pitanja:
- Da li su to zaista “naši” ciljevi – da li su u skladu sa nama na svim nivoima? – detaljinije u tekstu i IGTV ovdje
- Koja uvjerenja imamo u vezi onoga što je predmet cilja, o našim sposobnostima i onom šta mi (ne) zaslužujemo?
- Koliko smo svjesni svojih vrlina, mana, sposobnosti i ponašanja (navika)?
Koja je veza između izgovora i ubjeđenja?
Prije nego što nastavim – moram da naglasim razliku koju svjesno pravim, kao lingvista i NLP-ovac. To je razlika između uBjeđenja (korijen riječi je bjeda), kao negativnih vjerovanja o sebi, drugima i životu i uVjerenja (korijen riječi je vjera), kao pozitivnih vjerovanja o istom.
Vezu koja postoji između izgovora i ubjeđenja možemo slobodno nazvati lančanom reakcijom. Kako izgleda taj lanac?
Kada se susretnemo sa nečim što bi željeli, što je za nas novo i van zone komfora, ali nas i uzbuđuje, u našem tijelu se aktivira dio mozga čija je funkcija da nas zaštiti od (ne)uspjeha. Taj alarm pobuđuje ubjeđenja kojih smo najčešće nesvjesni a tiču se toga da nismo dovoljno dobri, pametni, itd. Ta ubjeđenja aktiviraju misli poput: Neću uspjeti, ne mogu ja ovo… te misli aktiviraju osjećanja niže vrijednosti. U skladu sa tim osjećanjima mi se ponašamo na određeni način: ne preduzimamo ništa, prokrastiniramo, pravimo opravdanja – izgovore i sl. To ponašanje daje neke rezultate, koji naravno, nisu ono što bismo željeli. Zauzvrat, ti nepovoljni rezultati su gorivo koje ubjeđenja koriste za samopotvrdu, tj. da bi se održala.
Zašto pravimo izgovore?
Prije nego što pređem na 10 razloga zašto ih pravimo, želim da imaš u vidu 2 stvari kada su u pitanju izgovori.
- Prvo – svi, ama baš svi ih pravimo u nekim aspektima života.
- Drugo, i pravljenje izgovora je u stvari navika, ne dobra, ali je navika, a navike se mogu mjenjati. (hint; pogledaj i prouči Džejmsa Klira i njegovu knjigu Atomske navike).
10 RAZLOGA ZAŠTO
Izgovore koristimo zato što:
- se plašimo da izađemo van zone komfora
- ne želimo doživjeti neuspjeh
- ne znamo šta da očekujemo o situacije ili onog što želiš napraviti
- nemamo jasan, specifičan i mjerljiv cilj
- plašimo se da napravimo grešku
- upoređujemo se sa drugima
- štitimo svoj identitet, održavamo sliku o sebi ne izlažući se ničem što je može poljuljati ili promjeniti
- nismo dovoljno motivisani, ili bolje rečeno nemamo inspiraciju u sebi koja bi održala i pokretala motivaciju
- mislimo da nam nedostaju razni resursi (vrijeme, znanje, novac, prilike…)
- plašimo se i bježimo od promjenja, tj. njegujemo fiksni mindset
Zašto je važno da prestanemo s izgovorima?
Jedina stvar koja te spriječava da dostigneš ono što želiš jeste priča koju sebi govoriš.
Toni Robbins
Jednostvno rečeno, izgovori su tvoji neprijatelji. Istina, prividno djeluju kao prijatelji jer ti pružaju neko trenutno olakšanje. Na duže staze, to su laži koje sebi govoriš jer se plašiš da preuzmeš odgovornost za svoj život, snove i postignuća. Ugrožavaju kvalitet tvog života i ne čine ti nikakvu dobit.
Osposobljavaju te da ostaneš u ulozi žrtve, driftera, nekog ko ne živi, već čeka da život prođe i kome su svi drugi krivi jer baš njemu ništa ne ide. Crpe te, usporavaju i sabotiraju.
Kad se sve pogleda – sve to iznad mi sami sebi. Sabotiramo svoje snove, stavljamo se iznova u ulogu žrtve, urušavamo svoje samopouzdanje i povjerenje u sebe. Sami smo autori scenarija svog života, u kom imamo ulogu statiste, a ne glavnog aktera.
Zašto je važno prestati sa njima? Važno je ako želiš da tvoj život bude tvoj, u skladu sa onim što jesi, što želiš biti, što želiš ostvariti i doprinos koji želiš dati sebi, drugima oko sebe i društvu uopšte.
Zašto? Zato što:
Najmoćnije riječi u Univerzumu su one koje govorimo sebi.
Marie Forleo
Kako se prestaje s izgovorima?
- Sve počinje prepoznavanjem i osvješnjivanjem. Šta tačno govoriš? Na koji način to govoriš? U kojim tačno situacijama? U vezi sa čim najčešće praviš izgovore?
- Preuzimanjem lične odgovornosti za svoje postupke
- Postavljanjem priotiteta i ponašanju u skladu s istim
- Davanjem dozvole sebi na greške i ponovne pokušaje
- Istrajnošču
- Iskrenošću prema sebi
- Osvješćivanju unutrašnjeg govora – negativnog i realističnog kritičara, kao i svog pravog Ja
- Prihvatanjem da negativni kritičar ne govori istinu, ali da pokušava da nas zaštiti na pogrešan način
- Razvijanjem growth/razvojnog minsdesta
- Radom na sebi, za sebe i zbog sebe
Šta konkretno možeš uraditi?
Pošto sam apsolutno svjesna činjenice da svi imamo problema sa razmim izgovorima, kreirala sam radnu svesku Razbij svoje izgovore! Ona je zasnovana na praktičnim vježbama koje su mi u radu na sebi i sa drugima dale rezultate. Tehnike su mix psihološke i NLP prakse. Sastoji se od 3 koraka:
- Definisanje cilja/želje/sna koji želiš ostvariti
- Otkrivanje izgovora kojima sebe spriječavaš da ih ostvariš
- Razbijanje najglasnijih izgovora
Uz besplatnu radnu svesku, odlučila sam pokloniti 30 besplatnih online konsultacija u trajanju od 45 minuta. Izgovori su veliki izazov i podrška je dobrodošla svakom od nas- Ostalo je još 20 mjesta – tako da zakaži svoje.
Gdje možeš naći radnu svesku Razbij svoje izgovore?
Radna sveska je besplatna i možeš do nje doći na dva načina. Prvi je da se prijaviš na moj newsletter koji šaljem svakog petka u 5 popodne. Evo linka na kom to možeš uraditi. Drugi način je da mi pišeš putem maila ili instagrama.
Napomena: Onima koji su već prijavljeni, radna sveska je stigla na mail. Ukoliko je ne možeš pronaći, piši mi,
Umjesto zaključka
Izgovori su ono što te djeli od života po tvom, od življenja tvog zašto. Kako to znam? Jer sam i ja imala iste. I sa nekima se još borim i aktivno preuzimam odgovornost jer želim da živim svoje zašto, po svom. Ukoliko i ti želiš isto, a izgovori te spriječavaju u tome, tu sam da te podržim.
Ako želiš da razviješ izgovore, a sebi govoriš da ne znaš kako – razbij taj izgovor i to neznanje -tako što ćeš podršku tražiti mene koja znam kako. Ne košta te ništa, a može mnogo da ti se isplati.
2 Comments
Pingback:
Pingback: