8 knjiga za ljubitelje psihologije
Ako čitaš moj blog sigurna sam da si ljubitelj psihologije. Biću slobodna da pretpostavim da voliš i knjige.
Jedno od najčešćih pitanja koje dobijam u DM ili tokom razgovora jeste koje knjige bi preporučula nekom koga interesuje psihologija. Tako sam došla do ideje da napravim jedan članak na tu temu.
Jesi spreman/a da pričamo o moje 2 najveće ljubavi (uz more i kafu)?
Lutajuća bibliteka Lutajućeg psihologa
Hajmo početi od početka. Šta je to psihologija? Čime se bavi, koja su njena najveća postignuća? U čemu nam može pomoći, a u čemu ne. Koje tajne je otkrila o čovjekovom umu i ponašanju, koja su najpoznatija istraživanja i najveća imena psihologije?
To su neka od pitanja čiji odgovor možeš naći u knjizi Psihologija – sažeti priručnik, Džilijan Batler i Frida Makmanus.
Za koga je ova knjiga?
Ova knjiga je odličan poklon/štivo za nekog ko se tek upoznaje sa psihologijom, za studente psihologije. Mislim da je ovo jedan pravi Psihologija 101 priručnik i nije na odmet da bude dio svačije police knjiga iz oblasti popularne i klasične psihologije. Generalno Oxfordovi skraćeni priručnici su zlatni izvor informacija.
Brene Brown – bilo koja knjiga
Ima nešto u ovoj fenomenalnoj ženi što kod mene budi neki osjećaj povezanosti i dubokog poštovanja. Uz duboko poštovanje prema obrazovanju, radu i iskustvu dr Brown – mene je zauvijek “kupio” njen prvi TED talk gdje vidno pod tremom na početku, gdje je svaka emocija koju je tokom rada na temu ranjivosti vidljiva na njenom licu i čujna u njenom glasu.
Veoma mi je teško bilo izabrati samo jednu njenu knjigu – ali odlučih se za onu koju sam prvu pročitala – Daring greatly (nisam sigurna za tačan prevod naslova kod nas).
Za koga je ova knjiga?
Ova knjiga je za svakoga ko se bori sa prihvatanjem svojih nesavršenosti, ko se plaši svoje ranjivosti i kome je kome pogani perfekcionista sjedi na ramenu i brka konce.
U stvari – ovo je knjiga za svakog od nas jer ljudi su bića savršena po svojim nesavršenostima. Ponajviše za moje saborce u borbi sa poganim perfekcionizmom.
Čarls Duhjig – Moć navike
Ne postoji ništa što ne možeš uraditi ako razviješ prave navike. Prije Klira – bješe Duhjig.
Obije knjige su podjednako relevantna i odlična literatura na temu navika. Čarls je prvi približio sva istraživanja i nalaze bihejvioralne psihologije široj publici. Odlično napisana, puna informacija, knjiga Moć navike po mom mišljenju predstavlja odličan “udžbenik” za svakog ko želi da sazna više o mehanizmima koji pokreću navike.
Uz Atomske navike – pravi paketić svega što želite znati o navikama.
Za koga je ova knjiga?
Po mom mišljenju, Moć navike je malo drugačije pisana od Atomskih navikama i čini mi se da bi bila odlična prateća literatura studentima psihologije uz standardnu koja je dio ove teme tokom studija. Mislim da je i poželjno štivo za one koji rade sa djecom, radne terapeute, sportiste i trenere.
Kerol Dvek – Mentalni stav
Šta ti je to majndset – reci mi po naški? To je pitanje na koje ćeš naći odgovor u ovoj knjizi. Napisana je od strane žene koja je izučavanju mentalnog sklopa posvetila svoju dugogodišnju karijeru i brojna istraživanja.
Na šta sve naš mentalni stav utiče, da li se može mijenjati i kako – sve to ćeš naći u knjizi Mentalni stav.
Za koga je ova knjiga?
Odgovor je sličan kao iznad. Mada, ja bih svaku od ovih knjiga preporučila svima.
Jer, kako god okrenemo, svima nam je potrebno da ravnopravno razvijamo fizičke, psihičke i duhovne mišiće. Najveća preporuka bi bila onima koji žele ostvariti svoj potpuni potencijal.
Viktor E. Frankl – Zašto se niste ubili
Ko će bolje govoriti o smislu života nego čovjek poput Frankla koji je u besmislu i beznađu našao baš to? Ne znam koliko puta sam preporučila i poklonila ovu knjigu. Čak sam i svoju kopiju poklanjala i skoro sam je ponovo nabavila u “fizičkoj” verziji.
Senzacionalistički naslov Zašto se niste ubili krije jednu duboku priču o smislu života, napisanu za samo 9 dana.
Frojd i Jung
Ono što su Isak Njutn i Albert Ajnštajn za fiziku – Frojd i Jung su za psihologiju. Očekivano je da će se i neka od njihovih knjiga naći na ovoj listi preporuka.
Odlučila sam preskočiti Frojda – jer toliko se priča o njemu kada je u pitanju psihologija.
Umjesto toga – pomenuću psihologa koji je prvi napustio Frojdove učenje i psihologiji da “ozbiljne” temelje nakon prašine koju je Sigmund napravio.
Alfer Adler – Poznavanje čovjeka
Poznavanje čovjeka predstavlja zbirku Adlerovih predavanja. Na objektivan, sistematičan i njemu svojstven kratak i jasan način – Adler je jedan od prvih psihologa koji formiranja ličnosti gleda i kroz aspekt odnosa sa drugima i socijalne činioce.
Ne postavlja čovjeka kao “žrtvu instikata” kao svesno, odgovorno, razumno, društveno biće, koje mora i može da oblikuje svoju sudbinu.
Karl Gustav Jung – O razvoju ličnosti
Ako bih knjigu O razvoju ličnosti sumirala u par riječi onda bi to bilo: psihologija djetinjstva iz Jungovog ugla. K. G. Jung je veoma specifična ličnost u psihologiji. Nije bio skandalozan kao Frojd, ali je neko ko nije oklijevao zaći u suštinu, pa makar to značilo da će oboriti svoje prethodno postavljene teorije.
Za koga je ova kniga?
Knjiga je odlična uvertira u Jungove teorije. Ukoliko tek uplovljavaš u priču o najpoznatijim imenima psihologije i o teorijama na koje počiva današnja nauka – ovo je knjiga koju bi trebalo pročitati.
Jungovo najvažnije životno djelo
Crvena knjiga K.G. Junga je posljednje Jungovo djelo koje je ugledalo svijetlost dana (šire javnosti) tek 2009. godine. Ova knjiga je rezultat “sučeljavanja sa nesvjesnim”. U njoj se kriju novi pogledi samog Junga na sav njegov prethodni rad.
S punim pravom se smatra Jungovim najenigmatičnijim djelom i po njegovim uputima objavljena je mnogo poslije njegove smrti.
Za koga je ova knjiga?
Crvena knjiga je ultimativni san svih ljubitelja Junga. Za nas je ova knjiga kao Kamen mudrosti, Vatreni pehar, Horokusi i još mnogo toga.
Nije namjenjena nekom ko se tek upoznaje sa Junogovim teorijama – već za one koje su istražili sve prethodno i spremni su da ih sam Jung uvede u finalni čin enigme zvane Jungova psihologija. A ako ko od mojih prijatelja ovo pročita – ovo mi kupite za rođendan
Zaključak
Mogla bih ja još navoditi – ali odlučih da se limitiram na 8 ovog puta.
Budući da je dosta vas dalo svoje preporuke, koje su fenomenalne, na Instagram stranici Lutajućeg psihologa naćićeš higlight sa preporukama knjiga 🙂