Kreiraj viziju svoje promjene
Vizija je slika budućnosti koja proizvodi strast.
Bill Hybells
Da bi se promjena desila i da bi u njoj istrajali, naročito onda kada se susrećemo s izazovima i zastojima, potrebna nam je i vizija. Više o tome šta je vizija, zašto je važna i kako otkriti svoju – čeka te u ovom tekstu koji je inspirisan 6. epizodom mog podkasta Bukvar promjene. Epizoda je dostupna na mom YouTube kanalu, Spotify platformi, kao i na Apple podcasts i Deezer-u.
Šta je vizija i zašto je važna
Vizija je slika, predstava onog što želimo, čemu se nadamo da će data promjena donijeti u naš život. Istovremeno, ona je putokaz, nada, inspiracija i motivacija za našu promjenu. Daje nam bazu za planiranje naših akcija, doprinosi tome da bolje sagledamo i razumijemo jaz između sadašnjeg i željenog budućeg stanja. Pomaže da pretpostavimo i shvatimo kako će proces promjene izgledati, šta se od nas očekuje i koje će to efekte ta promjena imati na naš život.
Što nam je ta naša vizija budućnosti privlačnija i poznatija, to nam je lakše da se obavežemo i učinimo ono što je do nas da je i ostvarimo i da se u sadašnjosti posvetimo onom čije rezultate ćemo osjetiti tek u budućnosti. Što je vizija jasnija, jasnije je i šta to treba učiniti da bi se ona ostvarila.
O viziji se često priča kada je u pitanju biznis i razni projekti, dok se na ličnom nivou priča više o vizualizaciji. Oba procesa su korisna i mogu imati podržavajući efekat, ali je važno imati na umu to da iako slični, ovi termini nisu u potpunosti isti. A zarad kreiranja promjena koje su u skladu sa nama, našim potrebama, vrijednostima, prirodi, autentičnosti – jako je važno da budemo svjesni razlika.
Šta je vizija, a šta vizualizacija
Vizualizacija je svjesan i namjeran proces u kom mi usmjeravamo i kontrolišemo viziju, sliku ili predstavu koji vidimo. To je proces koji počinje spolja, što znači da imamo jasnu i konkretnu sliku onog što želimo. Npr. izdvojimo 10ak minuta svog dana da zamislimo sebe kako šetamo gradom koji želimo posjetiti.
Kod vizualizacije mi već imamo informaciju, ideju o tome šta tačno želimo i sebe usmjeravamo da zamislimo tačno to.
Kada je u pitanju vizija, odnosno kreiranje vizije, proces je obrnut. Vizija se kreira iznutra ka spolja. Umjesto unaprijed “zadate” ideje, slike, predstave onog što bi da rezalizujemo u svom životu, od nas se traži da se umirimo, povežemo sa sobom, svojim unutrašnjim svijetom, intuicijom, kao i svojim tijelom, umom i dušom, i u tišini, kako bi nam vizija došla iznutra, iz naše unutrašnje mudrosti. Ovo je unutrašnji intuitivni proces gdje se umjesto svjesnog i namjernog kreiranja vizije po nekoj spoljnoj slici i ideji, otvara prostor da nam vizija dođe iznutra.
Vizualizacije su podložne uticajima spolja, a vizije onim duboko u nama
Ovu razliku je bitno znati i osvjestiti jer često na proces vizualizacije utiču spoljni faktori poput sredine, trendova, savjeta ljudi oko nas i sl., ali i naša unutrašnji filteri – iskustva, vjerovanja, vrijednovanja, želja za pripadanjem i uklapanjem. Ovo znači da možemo lakše upasti u zamku da vizualizujemo ono što mislimo da želimo, što je popularno ili što nam je nametnuto kao nešto što bi trebalo da želimo i čemu bi trebalo da težimo.
Još jedan razlog zašto je važno imati u svijesti da su ovo različiti procesi jeste i taj što su vizije često nešto veće, obuhvatnije, fundamentalije, nego vizualizacije. Vizije su nešto što potiče iz naše duše, srži, vrijednosti, svrhe, autentičnosti, kreativnosti i stvaralačke energije – a nisu filtirane unutrašnjim i spoljnjim filterima poput kriticizma, perfekcionizma, ograničavajućih ubjeđenja, nametnutih očekivanja i zahtjeva, itd.
Ova dva procesa ne isključuju jedan drugi, već nasuprot, smatram da se lijepo nadopunju. S tim što, po mom mišljenju, zarad veće autentičnosti i usklađenosti, korisno bi bilo obratiti pažnju na redosled procesa. Mislim da je vizualizacija alat, proces koji je bolje koristiti nakon osvješćivanja vizije, kako bi još više osvjestili svoju viziju i upoznali je bolje. Jer što smo više svjesni i upoznati sa svojom vizijom, lakše je vizualizujemo, lakše prepoznajemo šta je sve potrebno da tu viziju ostvarimo i pretvorimo u realnost, kao i lakše usmjeravamo sebe da preduzmemo potrebne akcije i istrajemo na tom putu.
Kako otkriti svoju viziju
U nastavku ću sa tobom podjeliti jedan od načina. Kako bi se bolje i lakše fokusirala, preporučujem ti da se, kad budeš radila ovu vježbu, povučeš na neko tiho mjesto, u kom se osjećaš sigurno i bezbjedno, a i gdje se možeš posvetiti vježbi bez opasnosti od ometača i prekidanja bar na 15 minuta, il još bolje pola sata ili više. Nekad nam je potrebno vrijeme da se opuštimo dovoljno da uopšte i pristupimo vježbi, pa je bolje raditi kada znamo da nismo u stisci s vremenom i kada zaista možemo uroniti u proces.
Uzmi sa sobom svesku, papir i olovu i smjesti se u odabrani prostor. Kad se udobno smještiš, prvo osvjesti svoj dah. Primjeti kako dišeš i svjesno udahni i izdahni duboko par puta, dok ne osjetiš da se tvoj um pročišćava. Prepusti dah da nađe svoj prirodni ritam i budi sa svojim dahom, bar 5 minuta. Samo diši i dopusti da se tvoj um pročisti od samo-nametnitih ideja, vizualizacija, misli… One misli i ideje koje ti se pojave, samo pusti da prođu. Ne ignoriši, primjeti da se misao, ideja javila i kao da imaš stiker, naljepnicu, s rječu ideja, zalijepi na to i otpusti. Diši…
Kada si utonila u prirodni ritam svog disanja i uma, počni da postavljaš otvorena pitanja koja mogu podstaknuti javljanje vizije. Neka od dobrih pitanja za podsticanje vizije su:
- Bože/Univerzume, šta želiš da znam?
- Šta je potrebno da vidim kako bih napravila sledeći korak?
- Koji projekat, šta mogu uraditi kako bih doprinijela i sebi i drugima?
- Koji projekat, koje djelo je za moje najveće dobro i za najveće dobro svih drugih?
- Šta je to što je potrebno da znam sada?
- Šta je to što je potrebno da vidim sada?
Dok postavljaš ova pitanja (sva ili ono/a koja najviše rezonuju sa tobom), svjesno se posveti da sa svakim pitanjem provedeš malo vremena u meditativnom stanju, povezana sa svojim dahom, tijelom, umom i sadašnjim trenutkom, kako bi odgovor došao. Obrati pažnju na impresije, vizije, misli, ideje, slike koje se jave.
Zapiši na papir uvide koji se pojave, čak i ako ti se čini da nemaju smisla ili su nepovezani. Kad osjetiš da je proces gotov, da su se pojavile neke ideje i misli, pregledaj ono što si zapisala i vidi da li se javlja neki jasan naredni korak. Često taj korak neće biti baš jasan i konkretan, naročito ako se pojavi više različitih vizija. Tada je važno da se zagledaš dublje u sebe i istražiš da li se kroz te uvide, ideje i vizije, kako bi osvjestila da li postoji neka tema, nit koja povezuje sve njih i usmjerava te na to koji je tvoj dalji korak.
Da bolje razumiješ ovaj proces i to kako vizualizacija može da ti pomogne da bolje razumiješ svoju viziju, odvoj 20ak minuta i poslušaj epizodu podkasta posvećenu ovoj temi, gdje sam podjelila i lični primjer kako istražiti svoju viziju i povezati naizgled nepovezane slike.
Postoji još mnogo načina i alata za otkrivanje svoje vizije i njenu vizualizaciju. Ali nisu ti potrebni svi alati i načini, potrebno ti je da počneš od onih koji su pred tobom i primjeniš ih. Bez obzira koliko ti se blesavi, površni, prejjednostavni i obični činili, daj i sebi i njima šansu. Jer, vrijednije i na duge staze, zdravije, je odvojiti vrijeme za otkrivanje svoje autentične vizije, nego prihvatiti one nametnute spolja ili one za koje nisi sigurna da su tvoje, ali eto okruženje misli da bi bile dobre za tebe.
Nema ničeg tužnijeg nego probuditi se jednog dana, s ostvarenim raznim stvarima koje i jesu uspjeh i za divljenje, ali iznutra se osjećati promašeno, otuđeno od sebe, prazno i neispunjeno.
Ako ti je potrebna obuhvatnija podrška u procesu osvješćivanja vizije i kreiranja promjena – slobodno mi se javi. Mogu biti tvoja podrška kroz individualni rad ili kroz online trening Kreiraj promjenu čiji upis počinje uskoro. Za više informacija o treningu i mom radu, posjeti stranicu o treningu Kreiraj promjenu.