Zašto je zahvalnost zdrava?
Zahvalnost pretvara ono što imamo u dovoljno.
Ezop
Nešto naizgled tako svakodnevno, jednostavno, a toliko uticajno u mnogim aspektima našeg života. Zahvalnost. Za ono što imamo ispred i oko nas. Za ono u nama. Za ono što jesmo i ono što jeste. Za život. Dah. Ljubav. Vazduh. Vodu. Zdravlje. Hranu. Slobodu. Noć i dan. Miran san i buđenje. Za ljude.
Ko kaže i kako zna da je zahvalnost zdrava?
U psihologiji zahvalnost definišemo kao emociju kojom uvažavamo ono što imamo. To je prepoznavanje vrijednosti izvan monetarnih okvira i spontano izražena smatra se afirmacijom dobrote. To je razlika koja čini razliku u pogledu na svijet, ponovnim pokušajima i krajnim uspjesima. Jer…
Sa pomjeranjem fokusa istraživanja u psihologiji na podsticajne, mekše vještine, danas imamo više informacija i konkretna saznanja o tome koliko prakse poput zahvalnosti mogu doprinijeti našem mentalnom, a i našem sveukupnom zdravlju. Na nama je da te nalaze iskoristimo na najbolji i najplodonosiji način.
A za šta je tačno zdrava?
Kada je u pitanju naše psihološko/mentalno zdravlje, praksa zahvalnosti:
- umanjuje depresiju i toksične emocije
- povećava empatiju, a umanjuje agresiju
- povećava mentalnu rezilijentnost/otpornost
- povećava stepen samopoštovanja
- povećava optimizam i pozitivniji pogled na svijet
- poboljšava raspoloženje
- podstiče razvoj growth mindseta (razvojnog mentalnog stava)
Zahvalnost utiče na naše socijalno zdravlje tako što podstiče:
- razvoj vještina komunikacije
- izgradnju kvalitetnijih interpersonalnih odnosa
- druželjubivost i društvenost
- bolju saradnju sa drugima i olakšava timski rad
- toleranciju
A kada je u pitanju naše fizičko zdravlja, praksa zahvalnosti:
- poboljšava kvalitet sna
- optimizuje krvni pritisak i funkcionisanje kardiovaskularnog sistema
- umanjuje stres
- povećava vitalnost i energiju
- podstiče brigu o tijelu kroz fizičku aktivnost i kvalitetniju ishranu.
Zahvalnost i hormoni
Pri redovnoj praksi zahvalnosti, naš mozak luči dopamin i serotonin, koji su ključni hormoni kada su u pitanju naše emocije i oni utiču na to da se osjećamo dobro. Njihov uticaj je gotovo odmah evidentan i utiču da se osjećamo sretnije, iznutra.
Koju moć krije zahvalnost?
Moć zahvalnosti nalazi se u tome da kada uprkos težini situacije u kojoj se nalazimo, prepoznamo sve na čemu imamo biti zahvalni.
Pomaže nam, da ne gubimo nadu, da se podignemo poslije pada, da pokušamo ponovo nakon neuspjeha, da budemo srećniji, zadovoljniji sobom. Da sebi damo sebe i da budemo bolji čovjek, kako za sebe tako i za druge.
Lutajući psiholog i zahvalnost
U par navrata sam pisala o zahvalnosti ovdje i na instagramu. Ali moja priča sa zahvalnošću kao svakodnevnom praksom počinje mnogo ranije nego priča o Lutajućem psihologu.
Povezane su jer me je jedna dovela drugoj, na čemu sam neizmjerno zahvalna. A kako je počela i šta sam naučila tokom prve godine prakse, pročitaj u tekstu 👇
Juče je bio 700. dan moje prakse zahvalnosti, i vjeruj mi kada ti kažem, bilo je dana kada je jedna stvar za koju sam se mogla zahvaliti ta što sam ujutru oči otvorila. Nego, bilo je i onih drugih dana – o kojima sam mogla stranice i stranice ispisati kada je u pitanju sve čemu sam zahvalna.
Da se ne ponavljam…
Pored teksta koji sam podijelila iznad, pisala sam i o tome koja 4 načina prakse zahvalnosti preporučujem i koji su “trikovi” koji ti mogu pomoći da istraješ u tome. Tako da ti i to ostavljam ispod, kako bi sve što ti treba da počneš bilo na jednom mjestu 😉