Izazovi sebe da upoznaš sebe
Sve negativno – pritisak, izazovi – sve to je prilika za mene da se uzdignem.
Kobe Bryant
Nastavljamo u duhu teme iz proteklih članaka – kako upoznati sebe. Znaš već da to nije jednostavan proces – ali to ne podrazumjeva da su i svi koraci koje možeš preduzeti u tom procesu, komplikovani. U prvom članku na ovu temu nabrojala sam 10ak alata koje sam ja koristila, a u drugom pričala sam ti o 7-dnevnom time tracking-u. Možda je najbolje da proces upoznavanja sebe posmatramo kao sumu više malih koraka, koji traju (ili se ponavljaju) tokom vremena. Pa hajde da pričamo o nekom od tih malih koraka do velikih otkrića.
Male stvari + vrijeme = veliki rezultati
Jednačina je jasna. Ne trebaju ti nagle, tzv. “sječem sve u korjenu”, novi list – novi ja, promjene i koraci. Nerijetko se desi da poslije određenog vremena, takvi poduhvati izgube svoj momentum i dođe do odustajanja. I onda ponovo ulazimo u onaj začarani krug gdje naš unutrašnji kritičar drži govore a la Fidel Kastro (koji je bio poznat po dugim govorima – jedan trajao čak 7 sati i 10 minuta) i gdje nas pokušava ubjediti* da nismo dobri i samokrivica se useli u naš um i srce. I onda odustanemo od upoznavanja sebe.
*(Na NLP-u nas napominju da ubjediti nije dobar izraz jer u sebi sadrži riječ bjeda; i da bi ga trebalo zamjeniti sa riječju uvjeriti – ovdje sam sa (dobrom) namjerom ostavila ovo prvo).
Šta možeš uraditi drugačije?
Da bi se izbjegao euforija pa bum-crash-burn efekat – možeš uraditi sljedeće: početi malo, po malo, i ići od manjih ka većim promjenama/saznanjima. U proces upoznavanja sebe uđi bez postavljanja nekih rokova, očekivanja i ništa ne podrazumjevaj. Uz konzistentnost tokom vremena, makar to bilo 5/10 min dnevno ili 1-2 sata sedmično, zakaži sastanak sa sobom i pojavi se. Istražuj i isporbaj različite tehnike – neke će dati rezultata, neke ne. Daj sebi prostor i slobodu da pogriješiš, iako ovdje greške ne postoje – samo saznanja, da se igraš i da budeš nježan(a) prema sebi. Ne postoji striktan plan i putanja koju moraš pratiti – ono što zaista moraš jeste pojaviti se i raditi. Iznova i iznova.
Postavi izazov
Postavljanje izazova sebi je jedna od najboljih metoda ličnog razvoja i upoznavanja sebe. Često se povezuje sa izlaskom iz zone komfora – i neke od nas to veoma plaši. A obično se najveća otkrića kriju baš iza te zavjese straha koja nas od njih djeli. Taj strah možemo umanjiti tako što ćemo postepeno povećavati intezitet/težinu izazova koje postavljamo sebi (u terminologiji James Clear-a, povećavaćemo broj ponavljanja). Sa svakim novim izazovom idemo korak dalje, i penjemo se se stepenik bliže sebi.
Benefiti postavljanja izazova sebi
Najlakše bi bilo da linkujem par članaka o ovome, nego svi koji zalaze u suštinu, konkretni su, jasni i daju dodatnu vrijednost koju želim podjeliti sa tobom, su na engleskom jeziku, pa ću jedan od najkonkretnijih ukratko prepričati. U svom članku, autorka Maja Petrović ističe 8 mentalnih nagrada koje ispunjavanje izazova donosi:
- Izazov razvija mentalnu otpornost
- Izazov aktivira bori se ili bježi odgovor
- Izazov inspiriše hrabrost
- Izazov testira naša ograničenja
- Izazov fokusira našu pažnju
- Izazov izgrađuje samopouzdanje
- Dorasti izazovu mjenja sve: transformiše naš um i proširuje našu perspektivu
- Izazov osnažuje našu slobodu
Postavi izazov sebi – da upoznaš sebe
Nakon ove priče o izazovu, možda ti je već i jasna metoda upoznavanja sebe koju ti predlažem. Izazov je sljedeći:
Kako? Postavljanjem pitanja i pisanjem odgovora. Kao u leksikonima kada smo bili djeca (bar smo mi to krajem 90-ih/početkom 2000-ih radili). Da ti olakšam početak – ispod ti postavljam listu pitanja sa kojom možeš početi. Poslije toga, kreiraj pitanja po svojoj želji. Kao vodič ti mogu poslužiti ovi kriterijumi:
- Koja su to pitanja koja najčešće postavljamo drugima?
- Koji su naši odgovori na ta pitanja koja postavljamo drugima?
- Kod kojih pitanja prihvatamo kompromise, a kod kojih ne?
Pitanja za upoznavanje sebe by TWP
Pitanja iznad su osmišljena kako bi te postakla da upoznaš sebe – tako što ćeš im posvetiti vrijeme i napisati odgovore. Ne moraju biti lijepo napisani, kohezivni i gramatički/pravopisno ispravni – važno je da su iskreni i da tebi imaju smisla. Važno je da ih pišeš, nabolje na staromodan način – na papiru, svojom rukom i olovkom.
Pravila izazova upoznati sebe
Malo pravila – puno igre
Na listi je 14 pitanja – izazivam te da izabereš 1 pitanje dnevno i tokom naredne 2 nedjelje ispišeš svoje odgovore na njih. Odgovore ne moraš djeliti ni sa kim – ali im se posveti kao da se radi o osobi koju želiš upoznati najviše na svijetu i kao da ti je to jedini prioritet. Bez uljepšavanja, prikrivanja, previše predumišljaja – nek ti misli poteku na papir i pročitaj ih kad osjetiš da si sve što si imao/la na tu temu i napisao/la.
Ovdje možeš preuzeti pdf verziju pitanja, koja je preglednija od slike iznad i prilagođena za štampu 😀👇👇👇
Zaključak
Nadam se da će ti ova metoda biti korisna koliko i meni. Često mislimo da već znamo sve o sebi što ima da se zna. To baš i nije sličaj, jer toliko saznanja o sebi formiramo na osnovu tuđih riječi i iskustva. Nekada naša percepija nas samih nije zasnovana na realnosti, već na negativnim iskustvima, greškama i lošem fokusu. Mi smo mnogo više od onog što mislimo da jesmo – zato te pozivam da mi se pridružiš u ovom izazovu i narednih 14 dana odvojiš vrijeme da sebi daš odgovore. Za bilo kakva pitanja, piši mi 👇 ili na Instagramu.
3 ( i malo više) savjeta sam ti ostavila 👆, ostala su 2 pitanja i preporuka. 2 pitanja koja te pozivam da odgovoriš u komentarima 👇 su:
- Koja su 3 pitanja koja postavljaš pri upoznavanju novih ljudi?
- Da li mi se pridružuješ u izazovu?
Preporuka: Ne čekaj savršen trenutak da počneš ovaj izazov. Ne treba ti nikakva fancy sveska i olovka – ono što imaš pri ruci je savršeno. Pusti neku muziku u kojoj uživaš i piši. Upoznaj svog novog najboljeg prijatelja – sebe.
10 Comments
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: